Dagar som gått alldeles för fort

Det känns som att den här veckan och helgen bara har rusat förbi.

I torsdags blev det en kväll tillsammans med mina systrar. Vi kom iväg några timmar, åt gott och hann prata ikapp om både det ena och det andra. Sånt där man inte alltid får till mitt i vardagen. Vi åt en trevlig middag på Spectrum i Helsingborg.

Det som gör restaurangen lite speciell är att den drivs med en tydlig inkluderingsidé. Namnet “Spectrum” syftar både på ett spektrum av smaker och ett spektrum av människor. Restaurangen ger plats för unga vuxna med autismspektrumdiagnos att arbeta inom verksamheten. Maten drycken och kunskapen om vinerna var helt magiskt. Hit ska fler gånger. Ett måste när ni är i Helsingborg.

Igår var det Söderdagen här i Helsingborg. Vi gick en sväng på stan, tittade på uppvisningar och njöt av den härliga stämningen som alltid infinner sig när det händer något i stan. ViBo Cirkusskola var på plats och det är alltid lika kul att se barnens utveckling. Eden och Adele var med och uppträdde och det märks verkligen hur mycket de har lärt sig.

Efter uppvisningen fortsatte vi dagen med en god middag på Hygge. God mat liten smak av Danmark i vårt Helsingborg. Därefter gick vi vidare till Café 1886 för en fika innan vi rundade av dagen.

Idag är det Mors dag och om en stund väntar ännu en uppvisning på Tryckeriet. Tjejerna har sett fram emot det länge och det ska bli roligt att få se dem på scen igen.

Annars blir det en ganska lugn söndag. Vädret visar sig inte från sin bästa sida. Så bli en skön hemmadag. Men fick en fin present på sängen i morse. Älskade barn❤️

Innan jag rundar av vill jag också påminna om att idag är sista dagen att använda min kod LINSALUSEN hos TrendRehab. Koden ger hela 28 % rabatt på stora delar av sortimentet. Jag använder själv flera av deras produkter här hemma och det är många av er som passat på under kampanjen.

Nu ska jag fixa det sista innan vi åker iväg till Tryckeriet. Hoppas ni får en riktigt fin söndag, oavsett om ni firar Mors dag eller bara njuter av en ledig dag tillsammans med nära och kära.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Scroll to top
error: Bilden är skyddad!!